Biznesplan – co to takiego?

Biznesplan – co to takiego?

W Twojej głowie zrodził się pomysł na własny biznes? Super! Kolejnym krokiem będzie więc stworzenie biznesplanu. Masz wątpliwości, po co to robić? Odpowiedź jest bardzo prosta – sam pomysł, bez żadnego konkretnego planu nie przyniesie zysku, zwłaszcza jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia z prowadzeniem własnego biznesu. Jak zatem napisać biznesplan? Czym on jest?

Przed napisaniem biznesplanu odpowiedz sobie na cztery poniższe pytania.

1) Kto zamierza otworzyć przedsiębiorstwo? (Czy będzie to firma jednoosobowa, czy na przykład spółka?)
2) Co jest przedmiotem planowanego biznesu? (Na przykład gastronomia, przemysł budowlany itp.?)
3) W jaki sposób będzie przebiegać realizacja planu, czyli innymi słowy – jak będzie działać firma?
4) Ile to wszystko będzie kosztować? (Szacunkowo)

Internetowy biznes bez inwestycji finansowych – czy jest możliwy? Poznaj 3 czynniki odpowiadające za sukces!

Ważny dokument

Jak łatwo się domyślić, biznesplan to nic innego, jak plan na Twój biznes, który zazwyczaj spisuje się w formie dokumentu. W tym dokumencie zazwyczaj jest zawarta przyszłościowa koncepcja rozwoju Twojej firmy. Jak powinien wyglądać ten plan? Najczęściej biznesplan odnosi się do krótko, jak do i długoterminowych celów danego przedsięwzięcia. Mało tego – zawiera szczegółowe opisy, czyli na przykład opis produktów, opis usług, które pod szyldem własnej firmy będziesz chciał wytwarzać lub sprzedawać. Plan powinien również zawierać tzw. analizę możliwości rynkowych, a także analizę i opis środków, które umożliwią osiągnięcie wytyczonych celów w konkretnym środowisku.

Zapamiętaj, że większość przedsiębiorców tworzy swój biznesplan już w fazie planowania rozpoczęcia działalności gospodarczej!